コッパーパール 授乳ケープ マルチ ユース カバー ドット 1枚 コッパーパール Copper Pearl 驚きの破格値,爆買い
アサヒペン 油性ウッドガード外部用 ライトオーク 1.6L アサヒペン 豊富な,格安
セフティー3 ガーデンファウンテン SGF-4 1コ入 セフティー3 豊富な,格安
フレア フレグランス 柔軟剤 ドレッシー&ベリー 詰め替え 特大サイズ 梱販売用 1200ml*6コセット フレア フレグランス 新品,安い
ブロックラボ アンパンマンとおおきなパン工場 ブロックバケツ 1セット ブロックラボ
リョービ 銀匠レーザスリットチップソー 4913700 305mm 1個 リョービ RYOBI 低価,大得価
アウトレット ヌーディージーンズ nudie jeans co ボタンフライ ジーンズ ブラック メンズ デニム カジュアル オーガニック tilted tor 112684 TILTED TOR TIGHT FIT ティルテッド トール タイトフィット
リッチェル 木製おくだけドア付ペットゲートH レギュラー ブラウン 送料無料 得価,正規品
ワーカーズ 作業着専用洗い 液体洗剤 超特大 4500g ワーカーズ WORKERS 激安大特価,人気
温風 送風機付敷布団 ホッタートン ダブル 丸八真綿 マットレス 布団 高級布団 最高級 電気毛布 空調布団 ふとん 送料無料 送料無料,人気
ザネラート ZANELLATO トートバッグ 3WAY ショルダー バッグ クラッチ バッグ ホワイト メンズ バッグ カジュアル アウトドア 36247 01 pergamena DUO GRAND TOUR M デュオ グランド ツアー M 返品送料無
イオネ マイナスイオンスチームヘアーアイロン 19mm スパークルピンク IPM1819-P 1台 イオネ ione 低価,限定SALE
充電式スタンドデスクファン ホワイト 1台 スリーアップ 扇風機 高品質,大人気

ラテックス ロハテックス マット 敷きパッド シングル 高反発 抗菌 ダニ カビ 臭い 消臭 LOHATEX 厚さ2.5cm カバー付き 100×200×2.5cm 代引不可 送料無料 2020,お得
アサヒペン 障子紙用丸刃カッター 替え刃 3枚入*50袋セット アサヒペン セール,正規品
バレンシアガ BALENCIAGA トラックパンツ ブラック メンズ 大きいサイズあり 601609 tgv04 1070 返品送料無料 ラッピング無料 超激得,新品
アサヒ ウィンブルドン W B L048WS グレー KF79562 23.5cm 1足 ウィンブルドン WIMBLEDON 人気,人気セール
アピックス レトロ調カーボンヒーター ACH400WH 1台 アピックス お得,本物保証
ニッペ ローズガーデンカラーズ エナメルタイプ グラフィット 0.8L ニッぺ 限定SALE,人気SALE
ジョルジオアルマーニ GIORGIO ARMANI マフラー ショール メンズ 肩掛け カジュアル 745003 9a113 3181 SCARF スカーフ 返品送料無料 ラッピング無料 驚きの破格値,新作登場

アリエール 洗濯洗剤 パワージェルボール3D 詰め替え*12コ 18コ入*12コセット アリエール 得価,2020
ラドンナ ベビーフレーム ホワイト BJ05-2L-WH 1コ入 ラドンナ 驚きの破格値,お買い得
お風呂用ティンクル すすぎ節水タイプW つめかえ用 350ml*24袋セット ティンクル 限定セール,HOT
ひみつ*戦士 ファントミラージュ いっしょに歌って ファントミマイク 1セット
ボッテガヴェネタ BOTTEGA VENETA バックパック リュックサック ブラック メンズ バッグ カジュアル レザー リッチ ラグジュアリー 493805 veee5 1000 NAPPA ラッピング無料 返品送料無料 定番,人気SALE
ポータブルデスクファン ホワイト FSV-93B-WH 1台 数量限定
プロスタッフ 魁磨き塾 くるくる磨き丸 電動ハンディーポリッシャー 1セット プロスタッフ 自動車用品 定番,人気
タイガー IH炊飯ジャー 炊きたて tacook 1升 パールブラウン JKT-L180 TP 1台 タイガー TIGER HOT,本物保証
ふわふわぽかぽか快適 ブラック M 1足 驚きの破格値,新作登場
アサヒペン メイクアップシート 45cm*15m S15-19 1枚 アサヒペン 全国無料,全国無料,HOT
アイリスオーヤマ つめとぎBOX ハウス TTB-410H つめとぎ 透明KHS-93T 代引き不可 100%新品,安い
ターナー アンティークワックス クリアー AW120008 120g ターナー 定番人気,得価
リコー ソフトケース GC-10 1個 驚きの破格値,格安
ASLEEP アスリープ ファインレボマットレス ダブルサイズ R0ソフト F6163M アイシン精機 マットレス ファインレボ 代引不可 送料無料 新作入荷,セール
イサム エアーウレタン ディープパープリッシュブルーP 315ml 正規品,お得
アナスイ 香水 アナスイ ET SP 30ml 180-AS-30 安い,人気
アサヒペン 無臭 水性建物用 カーキー色 1.6L アサヒペン 爆買い,人気セール
アサヒペン 油性シリコン鉄部用 黒 1.6L アサヒペン 100%新品,格安
三栄水栓 洗濯機用送り座水栓 JY143CTV-1-13 1コ入 激安大特価
ビタット プラス クリア 240個セット ビタット Bitatto 驚きの破格値,限定セール
第457回チャリティー企画 アウトレット ラスト1点 ロシニョールアパレル ROSSIGNOL APPAREL スニーカー グレー メンズ シューズ 靴 カジュアル rngm050 227 ABEL 09 アベル ラッピング無料 返品送料無料 シューズ 大
アサヒ ウィンブルドン W B L048WS ベージ KF79561 23cm 1足 ウィンブルドン WIMBLEDON お買い得,セール
増量 羽毛布団 シングル 羽毛ふとん 掛け布団 日本製 国産 軽量 1.2kg CILシルバーラベル ホワイトダックダウン90% 立体キルト パワーアップ加工 防ダニ 抗菌 防臭 保温性 ピーチスキン ダウンパワー350dp 冬 新生活 一人暮らし 送料無
今ならフリースカバープレゼント 羽毛布団 ロイヤルゴールドラベル air エアー ベーシック キング ゴールド 送料無料 格安,安い
アサヒペン 天井にも壁にも貼れるカベ紙 GAP-13 30*12m 3枚セット アサヒペン
象印 炊飯ジャー用内釜 B464-6B 1個 象印 ZOJIRUSHI 大得価,定番人気
サンエス 空調風神服 半袖ブルゾン KU95950ネイビーLL 1着 SUN-S サンエス 最安値,新品
パナソニック 加湿空気清浄機 F-VXR70-K ブラック 1台 パナソニック 高品質,セール
らくらくスマートフォン me F-03K 手帳型ケース マグネット ネイビー RT-KFK3ELC1 DN 1コ入 レイ アウト 大得価,高品質
セフティー3 チタニウムナイロンコード 型 3.0mm*132m 1コ入 セフティー3 SALE,お買い得
ニュービーズ 粉末 洗濯洗剤 大 梱販売用 800g*8個入 ニュービーズ 洗浄 消臭 まとめ買い 部屋干し 大得価
roomist ハイブリッド式加湿器 クリアホワイト SHK90SR-W 1台 限定セール,お買い得
SLG Apple Watch 42mm用バンド バダラッシワックスレザー レッド SD11725AW 1コ入 SLG Design エスエルジーデザイン 限定SALE,大得価
ティージャケット T-JACKET ジップフライ パンツ ブラウン メンズ イージーパンツ ワンプリーツ パンツ ワンタック 51p4310 4365l 800 PLEATED PANT REG FIT 返品送料無料 ラッピング無料 爆買い
スプリングコイルマットレス シングル 代引き不可 送料無料 安い,高品質
根はり鉢 10号 ダークグリーン 9.6L*40個セット 大和プラスチック
カシオ BABY-G BSA-B100-2AJF 1個 驚きの破格値,定番人気
今ならフリースカバープレゼント 羽毛布団 ロイヤルゴールドラベル air エアー ベーシック クイーン ゴールド 送料無料 正規品,人気
アウトレット ジミーチュウ JIMMY CHOO バックパック リュックサック ブラック メンズ バッグ レザー カジュアル marlon bny black MARLON マーロン 返品送料無料 ラッピング無料 お買い得,新作
毛布 敷きパッドセット シングルサイズ 秋冬 毛布 敷きパッド 敷パッド 洗える ウォッシャブル シングル ブラウン ブラック 代引不可 送料無料 全国無料,安い
作業衣洗剤 ジェルタイプ 詰替用 700ml*12コセット セール,新作
アサヒペン 油性ユカ用ニス ツヤアリトウメイ 0.7L アサヒペン 数量限定,品質保証
ニッペ ローズガーデンカラーズ エナメルタイプ シャルボヌー 0.8L ニッぺ
かいて育脳 らくがき教室ジュニア アンパンマン 1セット ジョイパレット 人気SALE,お買い得
ルチアーノソプラーニ LUCIANO SOPRANI 香水 ドンナ ET SP 30ml 1751-LS-30 人気定番,大人気
ジミーチュウ JIMMY CHOO サンダル ビーチサンダル ブラウン メンズ ビーサン ビーチ ロゴ モノグラム clive ggu dark fig chai CLIVE GGU 181 ラッピング無料 返品送料無料 シューズ SALE,豊富な
バーバリー BURBERRY ショルダーバッグ ブラック メンズ バッグ レザー ショルダー メッセンジャー バッグ 4077324 charcoal ML GREENFORD LNP 返品送料無料 ラッピング無料 190315 送料無料,セール
アサヒペン 屋外用サインシート 黄色 PC006 0.5m*25m 1枚 アサヒペン 大得価,セール
ほこりの出にくいボリューム寝具セット ダブル 12点セット ブルー系 布団セット ふとんセット 代引不可 送料無料 新作入荷,100%新品
ブレスエアー 枕 ブレスエア 洗える 日本製 東洋紡 BREATHAIR 高さ調節できる ブレスエアー パイプビーズ枕 スタンダード 送料無料 本物保証,SALE
ベランダ装飾シート 幅180*丈80cm BD-8018 レンガ ベージュ 1枚入 大人気,本物保証
敷き布団カバー 無地 洗える リバーシブル リバD敷カバーIT ブルー ライトブルー 145×215cm ダブルロング 代引不可 送料無料 得価,新作
レノア 本格消臭 柔軟剤 部屋干しDX リフレッシュハーブ 詰め替え 超特大 1260ml*6袋セット レノア 本格消臭 部屋干し お買い得,お買い得
レノア 本格消臭 柔軟剤 部屋干しDX リフレッシュハーブの香り 詰替 特大 980ml*6袋セット レノア 本格消臭 HOT,100%新品
ヌーディージーンズ nudie jeans co ボタンフライジーンズ ブラック メンズ 大きいサイズあり grim tim 113033 GRIM TIM グリムティム レングス32 返品送料無料 ラッピング無料 セール,100%新品
西川リビング 2441-12124 快圧タイプ2ふとんKA03 3つ折り SD 送料無料 代引き不可 低価
フジホーム ペットカート ファム MP-1 WB 4004 リーフ ワイン 代引不可 赤字超特価,セール
軽量人体型アイロン台 きなり 1台 人気SALE,大人気
ハイブリット加熱気化式加湿器 交換用加湿フィルター SHKF50K 1コ入 100%新品,定番
ライオン 業務用キレイキレイ薬用泡ハンドソープ 10L 1箱入 BPGHA10L 送料無料 smtb-f 新作,お買い得
フェンディ FENDI ポシェット ショルダーバッグ 2WAY仕様 MICRO PEEKABOO ピーカブー LEATHER BLACK×SOFT GOLD ブラック系 8m0355 shv f0kur レディース 返品送料無料 ラッピング無料 セール,最
神藤多喜子先生のおっぱい体操ナイトブラ ブラックL 1コ入 PROIDEA プロイデア 人気SALE,お買い得
アウトレット バーバリー BURBERRY ネクタイ 剣先幅:7cm ブラック メンズ 8026084 black MANSTON 返品送料無料 ラッピング無料 最安値,本物保証
敷き布団 ダブル 寝具 洗える 無地 FIヌード 120×210cm セミダブル 120×210cm アイボリー FIヌード 敷き 代引不可 送料無料 格安,品質保証
変身ベルト DXビルドドライバー 1セット 超激得,大得価
イオネ マイナスイオンカールドライヤー カシスブラック TIC905-K 1台 イオネ ione 大人気,高品質
ターナーミルクペイント メディウムセット 2セット ターナー 人気,100%新品
訳あり Bランク アウトレット プラダ PRADA スニーカー ブラック メンズ シューズ カジュアル レザー デザイン モード ワケアリ 訳あり 大きいサイズあり 4e3388 072 f0967 PRAX 01 NAPPA プラックス ナッパ 返品交換
ピーティーゼロウーノ PT01 ボタンフライ ワンプリーツパンツ ワンタック ベージュ メンズ cwvl01 b00 fwd nt78 0060 FORWARD フォワード ラッピング無料 返品送料無料 ボトムス PT TORINO ピーティトリノ あす楽
ペンタックス 双眼鏡 パピリオII 6.5*21 1台 ペンタックス PENTAX 数量限定,お買い得
魔法使いプリキュア おしゃべり変身モフルン専用 キュアモフルンドレスセット 1コ入
富士フイルム FUJINON XF56mmF1.2 R APD 1本 人気SALE,送料無料
花咲かG タンククリーナー 1L 花咲かG 数量限定,爆買い
バレンシアガ BALENCIAGA カメラバッグ ショルダーバッグ 2way ブラック メンズ 608653 1lrcn 1000 EVERYDAY CAMERA XS 返品送料無料 ラッピング無料 お買い得,人気SALE
ボールド ジェルボール3D 爽やかプレミアムクリーンの香り 詰替用 ウルトラジャンボ 63個入*4袋セット ボールド 赤字超特価,新品
ビクセン 双眼鏡 アトレックII HR 10*32WP 14724-3 1台 お買い得,人気SALE
富士フイルム FUJINON XF18-55mmF2.8-4 R LM OIS 1本 品質保証,低価
マキタ 充電式産業扇 CF300DZ 1台 扇風機 最安値,お得
ジミーチュウ JIMMY CHOO ショルダーバッグ 2WAY ブラウン レディース ギフト プレゼント レザー 本革 ブラック 黒 artie sue light mocha ARTIE ラッピング無料 返品送料無料 171027 最新作,限定セール
Vikan フロアブルーム 3104 HACCP対応 ブルー 1コ入 Vikan 正規品,セール
オキシクリーン マックスフォース ジェルスティック 175g*5本セット オキシクリーン OXI CLEAN 爆買い,100%新品
パナソニック 加湿器専用 交換用加湿フィルター FE-ZPE23 白 2枚入 パナソニック 安い
エレコム GoPro HERO8 BLACK シリコンケース ハンドストラップ ブラック AC-GP8BSSCBK 1個 エレコム ELECOM 人気セール,安い
カシウエア Kashwere ブランケット ブルー t 30 094 52 babyblue 返品送料無料 ラッピング無料 本物保証,SALE
ルミカ ふしぎな実験キット 結晶の山 E29950 144セット 限定SALE,正規品
アサヒ トップドライ TDY3959 ブラック AF39591 24.0cm 1足 TOP DRY トップドライ 定番,大人気
スティーブンスパッツ ブラック S-M 1枚 豊富な,爆買い
プラッツ PSB-FS 4 4 エクレーヴ エルダーサポートワイドマットレス 代引不可 送料無料 smtb-f 定番人気,豊富な
籐舟形枕 枕 籐家具 籐枕 籐 ラタン 寝室 和室 アジアン エスニック 天然素材 代引不可 送料無料 新品,豊富な
DIY・ガーデン, キッズ&ベビー
キッチン用品, ダイエット・健康
チャリティー, デスク
美容・コスメ・香水が登場です
メンズファッション小物
ライト・照明器具
日用品, 皮革・靴ケア用品
化粧美容用品, 家電, 寝具
メンズバッグ, 寝具, 掃除・洗濯
ライト・照明器具, レディースバッグ
メンズバッグ, メンズファッション小物
メンズバッグ, チャリティー
文具・卓上用品, 日用品
レディースバッグ, 化粧美容用品
ホーム用品, メンズアクセサリー
ダイエット・健康, 美容・コスメ・香水

See Full Lists of Grammy Awards and Winners

Lizzo, Billie Eilish, Beyoncé, Kirk Franklin, and even former First lady Michelle Obama were the big winners in the 62nd Grammy Awards held on Sunday night at the Staples Center in Los Angeles, California.

Billie Eilish won ‘song of the year award’ while Lizzo who had 8 nominations, won the best pop solo performance and best traditional R&B performance.

Read Also: I will bring home Grammys Award, Burna Boy Assures his fans

Michelle Obama, getting her first-ever Grammy nomination for her book and audio album ‘Becoming’ won the Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling). Nigeria’s own Burna Boy lost the Best World Music category to Angelique Kidjo.

See the full winners list below

Best Rap Album
Revenge of the Dreamers 3, Dreamville
Championships, Meek Mill
IGOR, Tyler the Creator (winner)
The Lost Boy, YBN Cordae
I Am > I Was, 21 Savage

Best Comedy Album
Quality Time, Jim Gaffigan
Relatable, Ellen DeGeneres
Right Now, Aziz Ansari
Son of Patricia, Trevor Noah
Sticks & Stones, Dave Chapelle (winner)

Best Country Duo/Group Performance
“Brand New Man,” Brooks & Dunn featuring Luke Combs
“I Don’t Remember Me (Before You),” Brothers Osborne
“Speechless,” Dan + Shay (winner)
“The Daughters,” Little Big Town
“Common,” Maren Morris featuring Brandi Carlile

Best Pop Solo Performance
“Spirit,” Beyoncé
“Bad Guy,” Billie Eilish
“7 Rings,” Ariana Grande
“Truth Hurts,” Lizzo (winner)
“You Need to Calm Down,” Taylor Swift

Best Pop Vocal Album
The Lion King: The Gift — Beyoncé
When We All Fall Asleep, Where Do We Go — Billie Eilish (winner)
Thank U, Next — Ariana Grande
No. 6 Collaborations Project — Ed Sheeran
Lover — Taylor Swift

Best Pop Duo/Group Performance
“Boyfriend” — Ariana Grande & Social House
“Sucker” — Jonas Brothers
“Old Town Road” — Lil Nas X & Billy Ray Cyrus (winner)
“Señorita” — Shawn Mendes & Camila Cabello

Best Traditional Pop Vocal Album
Sì — Andrea Bocelli
Love (Deluxe Edition) — Michael Bublé
Look Now — Elvis Costello & The Imposters (winner)
A Legendary Christmas — John Legend
Walls — Barbra Streisand

Producer Of The Year, Non-Classical
Jack Antonoff
Dan Auerbach
John Hill
Finneas (winner)
Ricky Reed

Best R&B Album
1123 — BJ The Chicago Kid
Painted — Lucky Daye
Ella Mai — Ella Mai
Paul — PJ Morton
Ventura — Anderson .Paak (winner)

Best Urban Contemporary Album
Apollo XXI — Steve Lacy
Cuz I Love You (Deluxe) — Lizzo (winner)
Overload — Georgia Anne Muldrow
Saturn — Nao
Being Human In Public — Jessie Reyez

Best R&B Performance
“Love Again” — Daniel Caesar & Brandy
“Could’ve Been” — H.E.R. & Bryson Tiller
“Exactly How I Feel” — Lizzo & Gucci Mane
“Roll Some Mo” — Lucky Daye
“Come Home” — Anderson .Paak & André 300 (winner)

Best Traditional R&B Performance
“Time Today” — BJ The Chicago Kid
“Steady Love” — India.Arie
“Jerome” — Lizzo (winner)
“Real Games” — Lucky Daye
“Built For Love” — PJ Morton & Jazmine Sullivan

Song of the Year
“Always Remember Us This Way,” Natalie Hemby, Lady Gaga, Hillary Lindsey and Lori McKenna (Lady Gaga)
“Bad Guy,” Billie Eilish O’Connell and Finneas O’Connell (Billie Eilish) (winner)
“Bring My Flowers Now,” Brandi Carlile, Phil Hanseroth, Tim Hanseroth and Tanya Tucker (Tanya Tucker)
“Hard Place,” Ruby Amanfu, Sam Ashworth, D. Arcelious Harris, H.E.R., and Rodney Jerkins (H.E.R.)
“Norman Fucking Rockwell,” Lana Del Rey and Jack Antonoff (Lana Del Rey)”
“Lover,” Taylor Swift (Taylor Swift)
“Someone You Love,” Tom Barnes, Lewis Capaldi, Pete Kelleher, Benjamin Kohn, and Sam Roman (Lewis Capaldo)
“Truth Hurts,” Steven Cheung, Eric Frederic, Melissa Jefferson & Jesse Saint John (Lizzo)

Best R&B Song
“Could’ve Been” — Dernst Emile Ii, David “Swagg R’celious” Harris, H.E.R. & Hue “Soundzfire” Strother, Songwriters (H.E.R. Ft. Bryson Tiller)
“Look At Me Now” — Emily King & Jeremy Most, Songwriters (Emily King)
“No Guidance” — Chris Brown, Tyler James Bryant, Nija Charles, Aubrey Graham, Anderson Hernandez, Michee Patrick Lebrun, Joshua Lewis, Noah Shebib & Teddy Walton, Songwriters (Chris Brown Ft. Drake)
“Roll Some Mo” — David Brown, Dernst Emile Ii & Peter Lee Johnson, Songwriters (Lucky Daye)
“Say So” — Pj Morton, Songwriter (Pj Morton Ft. Jojo) (winner)

Best Rock Performance
“Pretty Waste” — Bones UK
“This Land” — Gary Clark Jr. (winner)
“History Repeats” — Brittany Howard
“Woman” — Karen O & Danger Mouse
“Too Bad” — Rival Sons

Best Rock Song
“Fear Inoculum” — Danny Carey, Justin Chancellor, Adam Jones & Maynard James Keenan, Songwriters (Tool)
“Give Yourself A Try” — George Daniel, Adam Hann, Matthew Healy & Ross Macdonald, Songwriters (The 1975)
“Harmony Hall” — Ezra Koenig, Songwriter (Vampire Weekend)
“History Repeats” — Brittany Howard, Songwriter (Brittany Howard)
“This Land” — Gary Clark Jr., Songwriter (Gary Clark Jr.) (winner)

Best Rock Album
Amo — Bring Me The Horizon
Social Cues — Cage The Elephant (winner)
In The End — The Cranberries
Trauma — I Prevail
Feral Roots — Rival Sons

Best Compilation Soundtrack for Visual Media
The Lion King: The Songs, various artists
Quentin Tarantino’s Once Upon a Time in Hollywood, various artists
Rocketman, Taron Egerton
Spider-Man: Into the Spiderverse, various artists
A Star Is Born, Lady Gaga and Bradley Cooper (winner)

Best Score Soundtrack for Visual Media
Avengers: Endgame, Alan Silvestri
Chernobyl, Hildur Guðnadóttir (winner)
Game of Thrones: Season 8, Ramin Djawadi
The Lion King, Hans Zimmer
Mary Poppins Returns, Marc Shaiman

Best Song Written for Visual Media
“The Ballad of the Lonesome Cowboy,” Randy Newman (Chris Stapleton, Toy Story 4)
“Girl in the Movies,” Dolly Parton and Linda Perry (Dolly Parton, Dumplin’)
“I’ll Never Love Again” (Film Version), Natalie Hemby, Lady Gaga, Hillary Lindsey & Aaron (winner)

Raitiere (Lady Gaga and Bradley Cooper, A Star Is Born)
“Spirit,” Beyoncé Knowles-Carter, Timothy McKenzie & Ilya Salmanzadeh (Beyoncé, The Lion King)
“Suspirium,” Thom Yorke (Thom Yorke, Suspiria)

Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling)
Beastie Boys Book (Various Artists) — Michael Diamond, Adam Horovitz, Scott Sherratt & Dan Zitt, producers
Becoming — Michelle Obama (winner)
I.V. Catatonia: 20 Years As A Two-Time Cancer Survivor — Eric Alexandrakis
Mr. Know-It-All — John Waters
Sekou Andrews & The String Theory — Sekou Andrews & The String Theory

Best Instrumental Composition
“Star Wars: Galaxy’s Edge Symphonic Suite” — John Williams, composer (John Williams) (winner)
“Begin Again” — Fred Hersch, composer (Fred Hersch & The WDR Big Band Conducted By Vince Mendoza)
“Crucible For Crisis” — Brian Lynch, composer (Brian Lynch Big Band)
“Love, A Beautiful Force” — Vince Mendoza, composer (Vince Mendoza, Terell Stafford, Dick Oatts & Temple University Studio Orchestra)
“Walkin’ Funny” — Christian McBride, composer (Christian McBride)

Best Remixed Recording
?“I Rise (Tracy Young’s Pride Intro Radio Remix),” Tracy Young (Madonna) (winner)
“Mother’s Daugher (Wuki Remix),” Wuki (Miley Cyrus)
“The One (High Contrast Remix),” Lincoln Barrett (Jorja Smith)
“Swim (Ford. Remix),” Luke Bradford (Mild Minds)
“Work It (Soulwax Remix),” David Gerard C Dewaele and Stephen Antoine C Dewaele (Marie Davidson)

Best Music Video
“We’ve Got to Try,” The Chemical Brothers
“This Land,” Gary Clark Jr.
“Cellophane,” fka twigs
“Old Town Road (Official Movie),” Lil Nas X featuring Billie Ray Cyrus (winner)
“Glad He’s Gone,” Tove Lo

Best Music Film
Homecoming, Beyoncé (winner)
Remember My Name, David Crosby
Birth of the Cool, Miles Davis
Shangri-La, various artists
Anima, Thom Yorke

Best Dance Recording
“Linked,” Bonobo
“Got to Keep On,” The Chemical Brothers (winner)
“Piece of Your Heart,” Meduza featuring Goodboys
“Underwater,” Rüfüs Du Sol
“Midnight Hour,” Skrillex and Boys Noize featuring Ty Dolla $ign

Best Dance/Electronic Album
LP5, Apparat
No Geography, The Chemical Brothers (winner)
Hi This Is Flume (Mixtape), Flume
Solace, Rüfüs Du Sol
Weather, Tycho

Best Country Solo Performance
“All Your’n,” Tyler Childers
Girl Goin’ Nowhere,” Ashley McBryde
“Ride Me Back Home,” Willie Nelson (winner)
“God’s Country,” Blake Shelton
“Bring My Flowers Now,” Tanya Tucker

Best Country Song
“Bring My Flowers Now,” Brandi Carlile, Phil Hanseroth, Tim Hanseroth and Tanya Tucker (Tanya Tucker) (winner)
“Girl Goin’ Nowhere,” Jeremy Bussey and Ashley McBryde (Ashley McBryde)
“It All Comes Out In the Wash,” Miranda Lambert, Hillary Lindsey, Lori McKenna, and Liz Rose (Miranda Lambert)
“Some of It,” Eric Church, Clint Daniels, Jeff Hyde, and Bobby Pinson (Eric Church)
“Speechless,” Shay Mooney, Jordan Reynolds, Dan Smyers, and Laura Veltz (Dan + Shay)

Best Country Album
Desperate Man, Eric Church
Stronger Than the Truth, Reba McEntire
Interstate Gospel, Pistol Annies
Center Point Road, Thomas Rhett
While I’m Livin’, Tanya Tucker (winner)

Best Rap Performance
“Middle Child,” J. Cole
“Suge,” DaBaby
“Down Bad,” Dreamville featuring J.I.D, Bas, J. Cole, EARTHGANG & Young Nudy
“Racks in the Middle,” Nipsey Hussle featuring Roddy Ricch & Hit-Boy (winner)
“Clout,” Offset featuring Cardi B

Best Recording Package
Chris Cornell — Barry Ament, Jeff Ament, Jeff Fura & Joe Spix, art directors (Chris Cornell) (winner)
Anónimas & Resilientes — Luisa María Arango, Carlos Dussan, Manuel García-Orozco & Juliana Jaramillo-Buenaventura, art directors (Voces Del Bullerengue)
Hold That Tiger — Andrew Wong & Fongming Yang, art directors (The Muddy Basin Ramblers)
i,i — Aaron Anderson & Eric Timothy Carlson, art directors (Bon Iver)
Intellexual — Irwan Awalludin, art director (Intellexual)

Best Boxed or Special Limited Edition Package
Woodstock: Back To The Garden – The Definitive 50th Anniversary Archive — Masaki Koike, art director (Various Artists) (winner)
Anima — Stanley Donwood & Tchocky, art directors (Thom Yorke)
Gold In Brass Age — Amanda Chiu, Mark Farrow & David Gray, art directors (David Gray)
1963: New Directions — Josh Cheuse, art director (John Coltrane)
The Radio Recordings 1939–1945 — Marek Polewski, art director (Wilhelm Furtwängler & Berliner Philharmoniker)

Best Album Notes
Stax ’68: A Memphis Story — Steve Greenberg, album notes writer (Various Artists) (winner)
The Complete Cuban Jam Sessions — Judy Cantor-Navas, album notes writer (Various Artists)
The Gospel According To Malaco — Robert Marovich, album notes writer (Various Artists)
Pedal Steel + Four Corners — Brendan Greaves, album notes writer (Terry Allen And The Panhandle Mystery Band)
Pete Seeger: The Smithsonian Folkways Collection — Jeff Place, album notes writer (Pete Seeger)

Best Rap Song
“Bad Idea,” Chancelor Bennett, Cordae Dunston, Uforo Ebong & Daniel Hackett (YBN Cordae featuring Chance The Rapper)
“Gold Roses,” Noel Cadastre, Aubrey Graham, Anderson Hernandez, Khristopher Riddick-Tynes, William Leonard Roberts II, Joshua Quinton Scruggs, Leon Thomas III & Ozan Yildirim (Rick Ross featuring Drake)
“A Lot,” Jermaine Cole, Dacoury Natche, 21 Savage & Anthony White, (21 Savage featuring J. Cole) (winner)
“Racks in the Middle,” Ermias Asghedom, Dustin James Corbett, Greg Allen Davis, Chauncey Hollis, Jr. & Rodrick Moore (Nipsey Hussle featuring Roddy Ricch & Hit-Boy)
“Suge,” DaBaby, Jetsonmade & Pooh Beatz (DaBaby)

Best Historical Album
Pete Seeger: The Smithsonian Folkways Collection — Jeff Place & Robert Santelli, compilation producers; Pete Reiniger, mastering engineer (Pete Seeger) (winner)
The Girl From Chickasaw County – The Complete Capitol Masters — Andrew Batt & Kris Maher, compilation producers; Simon Gibson, mastering engineer (Bobbie Gentry)
The Great Comeback: Horowitz At Carnegie Hall — Robert Russ, compilation producer; Andreas K. Meyer & Jennifer Nulsen, mastering engineers (Vladimir Horowitz)
Kankyo Ongaku: Japanese Ambient, Environmental & New Age Music 1980-1990 — Spencer Doran, Yosuke Kitazawa, Douglas Macgowan & Matt Sullivan, compilation producers; John Baldwin, mastering engineer (Various Artists)
Woodstock: Back To The Garden – The Definitive 50th Anniversary Archive — Brian Kehew, Steve Woolard & Andy Zax, compilation producers; Dave Schultz, mastering engineer, Brian Kehew, restoration engineer (Various Artists)

Best Engineered Album, Non-Classical
When We All Fall Asleep, Where Do We Go? — Rob Kinelski & Finneas O’Connell, engineers; John Greenham, mastering engineer (Billie Eilish) (winner)
All These Things — Tchad Blake, Adam Greenspan & Rodney Shearer, engineers; Bernie Grundman, mastering engineer (Thomas Dybdahl)
Ella Mai — Chris “Shaggy” Ascher, Jaycen Joshua & David Pizzimenti, engineers; Chris Athens, mastering engineer (Ella Mai)
Run Home Slow — Paul Butler & Sam Teskey, engineers; Joe Carra, mastering engineer (The Teskey Brothers)
Scenery — Tom Elmhirst, Ben Kane & Jeremy Most, engineers; Bob Ludwig, mastering engineer (Emily King)

Best Immersive Audio Album
Lux — Morten Lindberg, immersive audio engineer; Morten Lindberg, immersive audio mastering engineer; Morten Lindberg, immersive audio producer (Anita Brevik, Trondheimsolistene & Nidarosdomens Jentekor) (winner)
Chain Tripping — Luke Argilla, immersive audio engineer; Jurgen Scharpf, immersive audio mastering engineer; Jona Bechtolt, Claire L. Evans & Rob Kieswetter, immersive audio producers (Yacht)
Kverndokk: Symphonic Dances — Jim Anderson, immersive audio engineer; Robert C. Ludwig, immersive audio mastering engineer; Ulrike Schwarz, immersive audio producer (Ken-David Masur & Stavanger Symphony Orchestra)
The Orchestral Organ — Keith O. Johnson, immersive audio engineer; Keith O. Johnson, immersive audio mastering engineer; Marina A. Ledin & Victor Ledin, immersive audio producers (Jan Kraybill)
The Savior — Bob Clearmountain, immersive audio engineer; Bob Ludwig, immersive audio mastering engineer; Michael Marquart & Dave Way, immersive audio producers (A Bad Think)

Best New Age Album
Wings — Peter Kater (winner)
Fairy Dreams — David Arkenstone
Homage To Kindness — David Darling
Verve — Sebastian Plano
Deva — Deva Premal

Best Bluegrass Album
Tall Fiddler — Michael Cleveland (winner)
Live In Prague, Czech Republic — Doyle Lawson & Quicksilver
Toil, Tears & Trouble — The Po’ Ramblin’ Boys
Royal Traveller — Missy Raines
If You Can’t Stand The Heat — Frank Solivan & Dirty Kitchen

Best Traditional Blues Album
Tall, Dark & Handsome — Delbert McClinton & Self-made Men (winner)
Kingfish — Christone “Kingfish” Ingram
Sitting On Top Of The Blues — Bobby Rush
Baby, Please Come Home — Jimmie Vaughan
Spectacular Class — Jontavious Willis

Best Contemporary Blues Album
This Land — Gary Clark Jr. (winner)
Venom & Faith — Larkin Poe
Brighter Days — Robert Randolph & The Family Band
Somebody Save Me — Sugaray Rayford
Keep On — Southern Avenue

Best Folk Album
My Finest Work Yet — Andrew Bird
Rearrange My Heart — Che Apalache
Patty Griffin — Patty Griffin (winner)
Evening Machines — Gregory Alan Isakov
Front Porch — Joy Williams

Best Regional Roots Music Album
Good Time — Ranky Tanky (winner)
Kalawai’anui — Amy H?naiali’i
When It’s Cold – Cree Round Dance Songs — Northern Cree
Recorded Live At The 2019 New Orleans Jazz & Heritage Festival — Rebirth Brass Band
Hawaiian Lullaby (Various Artists) — Imua Garza & Kimié Miner, Producers

Best Reggae Album
Rapture — Koffee (winner)
As I Am — Julian Marley
The Final Battle: Sly & Robbie Vs. Roots Radics — Sly & Robbie & Roots Radics
Mass Manipulation — Steel Pulse
More Work To Be Done — Third World

Best Children’s Music Album
Ageless Songs For The Child Archetype — Jon Samson (winner)
Flying High! — Caspar Babypants
I Love Rainy Days — Daniel Tashian
The Love — Alphabet Rockers
Winterland — The Okee Dokee Brothers

Best Contemporary Instrumental Album
Mettavolution — Rodrigo y Gabriela (winner)
Ancestral Recall — Christian Scott aTunde Adjuah
Star People Nation — Theo Croker
Beat Music! Beat Music! Beat Music! — Mark Guiliana
Elevate — Lettuce

Best Arrangement, Instrumental or A Cappella
“Moon River” — Jacob Collier, arranger (Jacob Collier) (winner)
“Blue Skies” — Kris Bowers, arranger (Kris Bowers)
“Hedwig’s Theme” — John Williams, arranger (Anne-Sophie Mutter & John Williams)
“La Novena” — Emilio Solla, arranger (Emilio Solla Tango Jazz Orchestra)
“Love, A Beautiful Force” — Vince Mendoza, arranger (Vince Mendoza, Terell Stafford, Dick Oatts & Temple University Studio Orchestra)

Best Arrangement, Instruments and Vocals
“All Night Long” — Jacob Collier, arranger (Jacob Collier Featuring Jules Buckley, Take 6 & Metropole Orkest) (winner)
“Jolene” — Geoff Keezer, arranger (Sara Gazarek)
“Marry Me A Little” — Cyrille Aimée & Diego Figueiredo, arrangers (Cyrille Aimée)
“Over The Rainbow” — Vince Mendoza, arranger (Trisha Yearwood)
“12 Little Spells (Thoracic Spine)” — Esperanza Spalding, arranger (Esperanza Spalding)

Best Improvised Jazz Solo
“Sozinho” — Randy Brecker, soloist (winner)
“Elsewhere” — Melissa Aldana, soloist
“Tomorrow Is The Question” — Julian Lage, soloist
“The Windup” — Brandford Marsalis, soloist
“Sightseeing” — Christian McBride, soloist

Best Jazz Vocal Album
12 Little Spells — Esperanza Spalding (winner)
Thirsty Ghost — Sara Gazarek
Love & Liberation — Jazzmeia Horn
Alone Together — Catherine Russell
Screenplay — The Tierney Sutton Band

Best Jazz Instrumental Album
Finding Gabriel — Brad Mehldau (winner)
In The Key Of The Universe — Joey DeFrancesco
The Secret Between The Shadow And The Soul — Branford Marsalis Quartet
Christian McBride’s New Jawn — Brad Mehldau
Come What May – Joshua Redman Quartet

Best Large Jazz Ensemble Album
Triple Helix – Anat Cohen Tentet
Dancer in Nowhere – Miho Hazama
Hiding Out – Mike Holober & The Gotham Jazz Orchestra
The Omni-American Book Club – Brian Lynch Big Band (winner)
One Day Wonder – Terraza Big Band

Best Latin Jazz Album
Antidote — Chick Corea & The Spanish Heart Band (winner)
Sorte!: Music By John Finbury — Thalma De Freitas With Vitor Gonçalves, John Patitucci, Chico Pinheiro, Rogerio Boccato & Duduka Da Fonseca
Una Noche Con Rubén Blades — Jazz At Lincoln Center Orchestra With Wynton Marsalis & Rubén Blades
Carib — David Sánchez
Sonero: The Music Of Ismael Rivera — Miguel Zenón

Best Gospel Performance/Song
“Love Theory”– Kirk Franklin; Kirk Franklin, Songwriter (winner)
“Talkin’ ‘Bout Jesus” — Gloria Gaynor ft. Yolanda Adams; Bryan Fowler, Gloria Gaynor & Chris Stevens, Songwriters
“See The Light” — Travis Greene ft. Jekalyn Carr
“Speak The Name” — Koryn Hawthorne ft. Natalie Grant
“This Is A Move (Live)” — Tasha Cobbs Leonard; Tony Brown, Brandon Lake, Tasha Cobbs Leonard & Nate Moore, Songwriters

Best Contemporary Christian Music Performance/Song
“God Only Knows” — for King & Country & Dolly Parton; Josh Kerr, Jordan Reynolds, Joel Smallbone, Luke Smallbone & Tedd Tjornhom, songwriters (winner)
“Only Jesus” — Casting Crowns; Mark Hall, Bernie Herms & Matthew West, songwriters
“Haven’t Seen It Yet” — Danny Gokey; Danny Gokey, Ethan Hulse & Colby Wedgeworth, songwriters
“God’s Not Done With You (Single Version)” — Tauren Wells
“Rescue Story” — Zach Williams; Ethan Hulse, Andrew Ripp, Jonathan Smith & Zach Williams, songwriters

Best Gospel Album
Long Live Love — Kirk Franklin (winner)
Goshen — Donald Lawrence Presents The Tri-City Singers
Tunnel Vision — Gene Moore
Settle Here — William Murphy
Something’s Happening! A Christmas Album — CeCe Winans

Best Contemporary Christian Music Album
Burn The Ships — for King & Country (winner)
I Know A Ghost — Crowder
Haven’t Seen It Yet — Danny Gokey
The Elements — TobyMac
Holy Roar — Chris Tomlin

Best Roots Gospel Album
Testimony — Gloria Gaynor (winner)
Deeper Roots: Where The Bluegrass
Grows — Steven Curtis Chapman
Deeper Oceans — Joseph Habedank
His Name Is Jesus — Tim Menzies
Gonna Sing, Gonna Shout (Various Artists) — Jerry Salley, producer

Best Latin Pop Album

ELDISCO — Alejandro Sanz (winner)

Vida — Luis Fonsi
11:11 — Maluma
Montaner — Ricardo Montaner
Fantasía — Sebastian Yatra

Best Latin Rock, Urban or Alternative Album
El Mal Querer – Rosalía (winner)
X 100PRE — Bad Bunny
Oasis — J Balvin & Bad Bunny
Indestructible — Flor De Toloache
Almadura — iLe

Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano)
De Ayer Para Siempre — Mariachi Los Camperos (winner)
Caminando — Joss Favela
Percepción — Intocable
Poco A Poco — La Energia Norteña
20 Aniversario — Mariachi Divas De Cindy Shea

Best Tropical Latin Album
Opus — Marc Anthony (TIE)
A Journey Through Cuban Music — Aymée Nuviola (TIE) (winner)
Tiempo Al Tiempo — Luis Enrique + C4 Trio
Candela — Vicente García
Literal — Juan Luis Guerra 4.40

Best Engineered Album, Classical
Riley: Sun Rings — Leslie Ann Jones, engineer; Robert C. Ludwig, mastering engineer (Kronos Quartet) (winner)
Aequa – Anna Thorvaldsdóttir — Daniel Shores, engineer; Daniel Shores, mastering engineer (International Contemporary Ensemble)
Bruckner: Symphony No. 9 — Mark Donahue, engineer; Mark Donahue, mastering engineer (Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony Orchestra)
Rachmaninoff – Hermitage Piano Trio — Keith O. Johnson & Sean Royce Martin, engineers; Keith O. Johnson, mastering engineer (Hermitage Piano Trio)
Wolfe: Fire In My Mouth — Bob Hanlon & Lawrence Rock, engineers; Ian Good & Lawrence Rock, mastering engineers (Jaap Van Zweden, Francisco J. Núñez, Donald Nally, The Crossing, Young People’s Chorus Of NY City & New York Philharmonic)

Producer Of The Year, Classical
Blanton Alspaugh (winner)
James Ginsburg
Marina A. Ledin, Victor Ledin
Morten Lindberg
Dirk Sobotka

Best Orchestral Performance
“Norman: Sustain” — Gustavo Dudamel, conductor (Los Angeles Philharmonic) (winner)
“Bruckner: Symphony No. 9” — Manfred Honeck, conductor (Pittsburgh Symphony Orchestra)
“Copland: Billy The Kid; Grohg” — Leonard Slatkin, conductor (Detroit Symphony Orchestra)
“Transatlantic” — Louis Langrée, conductor (Cincinnati Symphony Orchestra)
“Weinberg: Symphonies Nos. 2 & 21” — Mirga Gra?inyt?-tyla, conductor (City Of Birmingham Symphony Orchestra & Kremerata Baltica)

Best Opera Recording
“Benjamin: Lessons In Love & Violence” — George Benjamin, conductor; Stéphane Degout, Barbara Hannigan, Peter Hoare & Gyula Orendt; James Whitbourn, producer (Orchestra Of The Royal Opera House)
“Berg: Wozzeck” — Marc Albrecht, conductor; Christopher Maltman & Eva-Maria Westbroek; François Roussillon, producer (Netherlands Philharmonic Orchestra; Chorus Of Dutch National Opera)
“Charpentier: Les Arts Florissants; Les Plaisirs De Versailles” — Paul O’Dette & Stephen Stubbs, conductors; Jesse Blumberg, Teresa Wakim & Virginia Warnken; Renate Wolter-Seevers, producer (Boston Early Music Festival Chamber Ensemble; Boston Early Music Festival Vocal Ensemble)
“Picker: Fantastic Mr. Fox” — Gil Rose, conductor; John Brancy, Andrew Craig Brown, Gabriel Preisser, Krista River & Edwin Vega; Gil Rose, producer (Boston Modern Orchestra Project; Boston Children’s Chorus) (winner)
“Wagner: Lohengrin” — Christian Thielemann, conductor; Piotr Becza?a, Anja Harteros, Tomasz Konieczny, Waltraud Meier & Georg Zeppenfeld; Eckhard Glauche, producer (Festspielorchester Bayreuth; Festspielchor Bayreuth)

Best Choral Performance
“Duruflé: Complete Choral Works” — Robert Simpson, conductor (Ken Cowan; Houston Chamber Choir) (winner)
“Boyle: Voyages” — Donald Nally, conductor (The Crossing)
“The Hope Of Loving” — Craig Hella Johnson, conductor (Conspirare)
“Sander: The Divine Liturgy Of St. John Chrysostom” — Peter Jermihov, conductor (Evan Bravos, Vadim Gan, Kevin Keys, Glenn Miller & Daniel Shirley; PaTRAM Institute Singers)
“Smith, K.: The Arc In The Sky” — Donald Nally, conductor (The Crossing)

Best Chamber Music/Small Ensemble Performance
“Shaw: Orange” — Attacca Quartet (winner)
“Cerrone: The Pieces That Fall To Earth” — Christopher Rountree & Wild Up
“Freedom & Faith” — Publiquartet
“Perpetulum” — Third Coast Percussion
“Rachmaninoff” – Hermitage Piano Trio — Hermitage Piano Trio

Best Classical Instrumental Solo
“The Berlin Recital” — Yuja Wang
“Higdon: Harp Concerto” — Yolanda Kondonassis; Ward Stare, conductor (The Rochester Philharmonic Orchestra)
“Marsalis: Violin Concerto; Fiddle Dance Suite” — Nicola Benedetti; Cristian M?celaru, conductor (Philadelphia Orchestra) (winner)
“The Orchestral Organ” — Jan Kraybill
“Torke: Sky, Concerto For Violin” — Tessa Lark; David Alan Miller, conductor (Albany Symphony)

Best Classical Solo Vocal Album
The Edge Of Silence – Works For Voice By György Kurtág — Susan Narucki (Donald Berman, Curtis Macomber, Kathryn Schulmeister & Nicholas Tolle)
Himmelsmusik — Philippe Jaroussky & Céline Scheen; Christina Pluhar, conductor; L’arpeggiata, ensemble (Jesús Rodil & Dingle Yandell)
Schumann: Liederkreis Op. 24, Kerner-lieder Op. 35 — Matthias Goerne; Leif Ove Andsnes, accompanist
Songplay — Joyce Didonato; Chuck Israels, Jimmy Madison, Charlie Porter & Craig Terry, accompanists (Steve Barnett & Lautaro Greco) (winner)
A Te, O Cara — Stephen Costello; Constantine Orbelian, conductor (Kaunas City Symphony Orchestra)

Best Classical Compendium
American Originals 1918 — John Morris Russell, conductor; Elaine Martone, producer
Leshnoff: Symphony No. 4 ‘heichalos’; Guitar Concerto; Starburst — Giancarlo Guerrero, conductor; Tim Handley, producer
Meltzer: Songs And Structures — Paul Appleby & Natalia Katyukova; Silas Brown & Harold Meltzer, producers
The Poetry Of Places — Nadia Shpachenko; Marina A. Ledin & Victor Ledin, producers (winner)
Saariaho: True Fire; Trans; Ciel D’hiver — Hannu Lintu, conductor; Laura Heikinheimo, producer

Best Contemporary Classical Composition
Bermel: Migration Series For Jazz Ensemble & Orchestra — Derek Bermel, composer (Derek Bermel, Ted Nash, David Alan Miller, Juilliard Jazz Orchestra & Albany Symphony Orchestra)
Higdon: Harp Concerto — Jennifer Higdon, composer (Yolanda Kondonassis, Ward Stare & The Rochester Philharmonic Orchestra) (winner)
Marsalis: Violin Concerto In D Major — Wynton Marsalis, composer (Nicola Benedetti, Cristian M?celaru & Philadelphia Orchestra)
Norman: Sustain — Andrew Norman, composer (Gustavo Dudamel & Los Angeles Philharmonic)
Shaw: Orange — Caroline Shaw, composer (Attacca Quartet)
Wolfe: Fire In My Mouth — Julia Wolfe, composer (Jaap Van Zweden, Francisco J. Núñez, Donald Nally, The Crossing, Young People’s Chorus Of NY City & New York Philharmonic)

Best Musical Theater Album
Ain’t Too Proud: The Life And Times Of The Temptations — Saint Aubyn, Derrick Baskin, James Harkness, Jawan M. Jackson, Jeremy Pope & Ephraim Sykes, principal soloists; Scott M. Riesett, producer (Original Broadway Cast)
Hadestown — Reeve Carney, André De Shields, Amber Gray, Eva Noblezada & Patrick Page, principal soloists; Mara Isaacs, David Lai, Anaïs Mitchell & Todd Sickafoose, producers (Anaïs Mitchell, composer & lyricist) (Original Broadway Cast) (winner)
Moulin Rouge! The Musical — Danny Burstein, Tam Mutu, Sahr Ngaujah, Karen Olivo & Aaron Tveit, principal soloists; Justin Levine, Baz Luhrmann, Matt Stine & Alex Timbers, producers (Original Broadway Cast)
The Music Of Harry Potter And The Cursed Child – In Four Contemporary Suites — Imogen Heap, producer; Imogen Heap, composer (Imogen Heap)
Oklahoma! — Damon Daunno, Rebecca Naomi Jones, Ali Stroker, Mary Testa & Patrick Vaill, principal soloists; Daniel Kluger & Dean Sharenow, producers (Richard Rodgers, composer; Oscar Hammerstein II, lyricist) (2019 Broadway Cast)

Best Metal Performance
“Astorolus – The Great Octopus” — Candlemass ft. Tony Iommi
“Humanicide” — Death Angel
“Bow Down” — I Prevail
“Unleashed” — Killswitch Engage
“7empest” — Tool (winner)

Best Alternative Music Album
U.F.O.F. — Big Theif
Assume Form — James Blake
i,i — Bon Iver
Father of the Bride — Vampire Weekend (winner)
Anima — Thom Yorke

Best World Music Album
Gece — Altin Gün
What Heat — Bokanté & Metropole Orkest Conducted By Jules Buckley
African Giant — Burna Boy
Fanm D’ayiti — Nathalie Joachim With Spektral Quartet
Celia — Angelique Kidjo (winner)

Best American Roots Performance
“Saint Honesty” — Sara Bareilles (winner)
“Father Mountain” — Calexico With Iron & Wine
“I’m On My Way” — Rhiannon Giddens With Francesco Turrisi
“Call My Name” — I’m With Her
“Faraway Look” — Yola

Best American Roots Song
“Black Myself” — Amythyst Kiah, songwriter (Our Native Daughters)
“Call My Name” — Sarah Jarosz, Aoife O’donovan & Sara Watkins, songwriters (I’m With Her) (winner)
“Crossing To Jerusalem” — Rosanne Cash & John Leventhal, songwriters (Rosanne Cash)
“Faraway Look” — Dan Auerbach, Yola Carter & Pat Mclaughlin, songwriters (Yola)
“I Don’t Wanna Ride The Rails No More” — Vince Gill, songwriter (Vince Gill)

Best Americana Album
Years To Burn — Calexico And Iron & Wine
Who Are You Now — Madison Cunningham
Oklahoma — Keb’ Mo’ (winner)
Tales Of America — J.S. Ondara
Walk Through Fire — Yola

Leave a Comment